0
נגישות

בחירת תחום לימודים

האם אתם לא בטוחים לגמרי שספרות השוואתית זה הדבר הנכון עבורכם? בחירת תחום לימודים זה עניין חשוב, ומדובר במהלך מכריע אשר ישפיע במידה לא מבוטלת על המשך החיים שלכם. לכן מוטב שתקדישו לכך את מלוא תשומת הלב עכשיו, לפני שאתם בוחרים בפזיזות ובעקבות לחץ מהסביבה הקרובה שלכם (על כך בהמשך המאמר). אנו מביאים בפניכם מספר טיפים שאנו מקווים שיעזרו לכם ויקלו עליכם מעט בנתיבכם המפותל למציאת תחום הלימודים המושלם – כזה שמעניין אתכם, מעורר בכם תשוקה ללמוד ושבנוסף על כך גם יניב לכם הכנסה נאה.

היבטים מעשיים

1. מומלץ לערוך בדיקה קפדנית אודות האיכות של המרצים והקורסים של תחום הלימוד שאתם שוקלים ללמוד. היוועצו ביועץ אקדמאי – פרטי או מטעם האוניברסיטה – ותבדקו אילו מהמחלקות באוניברסיטה נחשבות לטובות והמושקעות ביותר. הכינו רשימה של כל הקורסים שניתן ללמוד במסגרת מחלקות אלה, על מנת שתוכלו לבדוק האם ישנו קורס אשר מוצא חן בעיניכם ומושך אתכם. דבר נוסף שאתם יכולים לעשות, זה למצוא סטודנטים שכבר לומדים בקורסים במסגרת המחלקות האלה, ולשאול אותם לגבי מידת שביעות הרצון שלהם מתוכניות הלימודים והמרצים השונים.

2. כדאי מאוד לבחון את התחומים השונים בשוק בהם ניתן ליישם את תחום הלימודים שבו אתם מתעניינים. המצב האידיאלי ביותר עבורכם יהיה בחירה בתחום לימודים שיאפשר לכם את מידת הגמישות הרבה ביותר כאשר תצאו לשוק ותחפשו אחר עבודה מעניינת, מאתגרת ומשתלמת.

3. שיקלו היטב את קצב ההתפתחות של תחום הלימודים שמעניין אתכם. האם מדובר בתחום אשר הולך ומרחיב את ההשפעות והיישומים שלו אל תחומים אחרים? האם בעלי תואר במקצועות הללו נחטפים תכף ומיד לאחר סיום הלימודים, או שמא הם צריכים לעבור הכשרה נוספת?

4. קחו בחשבון את שכר הבסיס שנהוג להרוויח בעת התחלת קריירה בתחום המקצועי שמעניין אתכם. בנוסף על כך, הקדישו תשומת לב לפוטנציאל שניתן לממש מבחינת שכר עתידי והטבות נוספות. כמו כן, האם צבירת ניסיון בתחום המקצועי הזה תהפוך אתכם לעובדים נחשקים יותר בתחומים אחרים? חישבו על סגנון החיים שאתם רוצים לנהל בעתיד, וכיצד השכר שלכם עשוי להשפיע על כך.

היבטים אישיים

1. אחת השאלות החשובות ביותר שעליכם לשאול את עצמכם היא "מה בעצם אני אוהב לעשות?" האם תחומי הלימודים שאתם שוקלים ללמוד גורמים לכם להתרגשות רק מעצם המחשבה על העיסוק בהם? מהם התחביבים שלכם? אילו פעילויות מסבות לכם את ההנאה הרבה ביותר, ובאילו פעילויות תירצו לעסוק בהמשך דרככם? אתם יכולים להעריך את תחומי העניין שלכם בכוחות עצמכם, או אפילו לפנות לגורם מקצועי כמו מכונים להכוונה מקצועית, על מנת לזהות איזה סוג של עבודה עשויה לעניין אתכם, ובהתאם לכך לבחור את תחום הלימודים שלכם. ברגע שיהיה לכם מושג ברור לגבי סוג העבודה שברצונכם לעשות בהמשך חייכם, יהיה לכם הרבה יותר קל לבחור את תחום הלימודים שלכם.

2. תשאלו את עצמכם האם יש לכם את המיומנויות והכישורים הדרושים כדי להצליח בתחום המקצועי הזה. הכינו רשימה ארוכה ככל האפשר של כל התכונות והמאפיינים שכבר יש לכם, אשר יעזרו לכם להצליח בתחום. תחשבו על כל מה שכרגע חסר לכם ושעשוי להקל עליכם להצליח יותר בתחום הזה. מה אתם צריכים לעשות כדי להשיג את זה?

3. הקדישו לשאלה הבאה לפחות מספר דקות ורק אז תענו עליה: האם אתם מעדיפים להיות מאושרים בעבודה ולהרוויח שכר נמוך באופן יחסי, או לעבוד במשרה שתצליחו לסבול ולהרוויח שכר גבוה? לאחר ששקלתם את העניין בכובד הראש המתאים, תבדקו את התשובה שלכם בהשוואה לתחום הלימודים בכוונתכם לבחור. בנוסף על כך, הקדישו זמן להגדרת הדברים שחשוב לכם להשיג ולחוות בתקופת חייכם. אם אתם מעוניינים להרחיב אופקים ולחקור את מסתורי הקיום האנושי, פילוסופיה זה התחום המושלם עבורכם. לעומת זאת, אם אתם פשוט רוצים לעשות בוכטות של כסף, ייתכן שתצטרכו לבחור משהו מעשי יותר.

מספר עצות כלליות:

תחום הלימודים שבו תבחרו לא חייב בהכרח להוביל לפיתוח קריירה באותו תחום בהמשך חייכם. ייתכן שבעתיד תגלו שהפקתם תועלת רבה ויקרת ערך רק מעצם העובדה שבחרתם בתחום שבו אתם אוהבים לעסוק ואשר מסב לכם הנאה ומעורר את יצר הסקרנות שלכם. אין זה משנה באיזה תחום תעשו את התואר שלכם, בכל מקרה התואר שלכם יהיה בעל חשיבות עבור המעסיקים העתידיים שלכם – מפני שהעובדה שסיימתם את הלימודים בהצלחה מצביעה על תכונות אשר חשובות למעסיקים, כמו מחויבות, נחישות והתמדה.

האנשים אשר משאירים את החותם הניכר ביותר בעולם הם האנשים שאוהבים בכל לבם ונפשם את מה שהם עושים. תבחרו בתחום לא רק בגלל הכסף או היוקרה והכבוד שנלווים אליו, אלא מפני שבראש ובראשונה אתם מרגישים כלפיו אהבה חזקה. אם אתם תעשו את מה שאתם אוהבים, אתם תהיו מוכנים לעבוד הרבה יותר קשה מאנשים אחרים בתחום – וכולנו יודעים עד כמה נחוצים היום אנשים שמוכנים לעבוד קשה ומכל הלב.

בשום פנים ואופן אל תאפשרו להורים שלכם (לחברה, לחברים, לדודים או לכל אדם אחר) להכתיב עבורכם את התחום שאתם צריכים ללמוד. זה נחמד – ואפילו מועיל – לקבל עצות מכמה שיותר אנשים, אבל בסופו של דבר אתם אלה שתלמדו והחיים שלכם הם אלה שיושפעו מההחלטה. מדובר בחיים שלכם – לא של אף אחד אחר. תתפסו את המושכות של חייכם ותחליטו בעצמכם על הנתיב שבו אתם רוצים ללכת.

אל תמנעו מבחירה בתחום לימודים מסוים רק מפני שהוא נחשב – על ידי אנשים מסוימים – כתחום "קל". יש תחומים אשר דורשים השקעה ומאמץ גדולים יותר, אך אם מדובר בתחום שאהוב עליכם – אין זו סיבה מספקת להימנע מהם. בזמן שייתכן שזה מפתה לבחור במסלול הקל ביותר, בסופו של דבר רוב הסיכויים שתתחרטו על כך. ואם זה לא שכנע אתכם, תחשבו על זה כך: יותר קל ללמוד תחום "קשה" שמעניין אתכם במשך ארבע שנים, מאשר לבזבז את הזמן בלימוד תחומי לימודים "קלים" שמשעממים אתכם.

הירגעו ותיהנו מתהליך בחירת תחום הלימודים שלכם. אם רק המחשבה על תחום הלימודים העתידי שלכם מעוררת בכם תגובות של לחץ וסחרחורת, אולי כדאי שתשקלו לבחור ללכת בכיוון אחר.